Psycholog Brno - Mgr. Veronika Florianová
Psycholog Brno - Mgr. Veronika Florianová
Mgr. Veronika Florianová
(psycholog a psychoterapeut, BRNO)

Vystudovala jsem jednooborovou psychologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Jsem absolventkou sedmiletého systematického výcviku v gestalt psychoterapii. Dlouhodobě se věnuji lidem a jejich životním příběhům. Více než 10 let pracuji jako psycholožka a psychoterapeutka v soukromé praxi ve volném uskupení Terapeuti Brno. Mým cílem je vytvořit bezpečné prostředí a umožnit lidem být sami sebou jak v terapii, tak v životě. Bydlím v Brně, jsem vdaná a mám dva syny.
Tolik stručný základ. Pokud chcete ke mně na skupinu nebo workshop, víc vlastně nepotřebujete vědět. Ale pokud vás zajímá víc, čtěte dál.
Individuální psychoterapii se věnuji už dlouho. Mívám v průměru 20 klientů týdně, takže za ty roky už je to pěkná řádka procesů. Témat je celá řada: pokud se bavíme “doktorsky”, tak zejména deprese, úzkosti, stres, vyhoření, traumata, … Já ale nerada mluvím doktorsky. Jsem tu hlavně pro lidské setkání. Každý, kdo za mnou přichází je unikátní tím, jaký příběh žije. Jaké utrpení zažívá. Co potřebuje. Když tedy témata zarámujeme víc lidsky, jde zejména o: ztrátu smyslu, energie, směru, tápání v sobě i v životě. Na začátku terapie lidé často používají slovo “nevím”, protože tápou v tom, co se děje kolem nich i uvnitř nich. Kdybych měla chytit esenci svojí práce, tak je to společné hledání směru, ve kterém bude lidem dobře. Ve kterém budou sami sebou. Půjdu s vámi po vaší, možná aktuálně temnější cestě, abychom společně našli světlo. To vaše. A posvítili si na vše, co je potřeba prozkoumat.
Nejklíčovější je pro mě téma autenticity – hledání svojí vlastní opravdovosti. Pokud vás zajímá, lehce odborněji sepsáno, jak typicky pracuji, mrkněte na přístupný článek v časopise Psychoterapie (článek).
Na druhé mateřské přišel moment, kdy se mnou začalo hodně rezonovat, že musím odmítat lidi, kteří potřebují psychoterapii. A zároveň, že je čím dál těžší jim doporučit někoho jiného.
Proto jsem se vydala paralelní cestou skupinové psychoterapie. Jakmile jsem o tom, že plánuji skupiny začala mluvit v terapeutických kruzích, zjistila jsem kolik lidí by chtělo se skupinami pracovat. A to je dlouhodobá vize SheTalks, co se týká osvěty v psychoterapii: bořit mýty o skupinách. Rozpouštět rozpaky a obavy. (Online konzultace zdarma). Dělat psychoterapii lidsky i finančně co nejdostupnější. Propojovat terapeuty*ky, kteří se skupinami chtějí pracovat a lidi, kteří potřebují svoje bezpečné místo. Svoji partu. Svoje přátele. Kteří roky neměli čas jak kvůli dětem, tak dalším podstatným důvodům, přátelství budovat. Skupiny otevírají možnosti, jak být zase bezpečně spolu. Jak se o sebe opírat. Jak si být blízko, což v dnešním rozděleném světě, považuji za klíčové.
Dlouho mi vadilo poslouchat, jak jsou ženy falešné, jak se pomlouvají, jak je ženské přátelství iluzí. Protože mám úplně jiný názor. SheTalks je pro mě srdcový prostor. Barev a unikátnosti. Kde můžete být každá pro sebe a zároveň všechny spolu. Ženské přátelství považuji za jednu z nejklíčovějších opor a zdrojů ve svém životě. Mít svoji síť žen, kde se vzájemně držíme, opíráme a podporujeme je pro mě základ života. Zvednout korunku své unikátnosti, když druhé spadne nebo o ní pochybuje. Být tady jedna pro druhou.
Se skupinami se neustále učím i já. S každou další skupinou zažívám, jak je to pokaždé úplně jiné a přece v něčem stejné. Jak všechny bojujeme s rozpaky se opravdu otevřít. Kolik obran musíme překonat, abychom si mohly být blízko. A jak hojivý zážitek to je, když můžeme důvěřovat a můžeme být samy sebou. Často cítím velikou vděčnost. Nemohla jsem zvolit víc obohacující práci. Vidět, jak se lidem ulevuje, jak jsou vědomější k sobě i k druhým. Je pro mě veliký dar a čest se s vámi takto sektávat.
S čím vám mohu na skupinách pomoci:
Témata se tvoří speciálně na míru pro každou skupinu na základě online konzultace (Online konzultace zdarma);
často se ale opakují následující oblasti:
duševní hygiena: jak se o sebe (ne)starám?
vztahy s rodinou a rodiči: rodinné vzorce a mezigenerační traumata
kontakt se sebou a druhými: osamělost a izolace; jak navazovat funkční vztahy
autenticita: moje identita, kým jsem a kým si uvědomuji, že jsem
jak říkat NE: asertivita, zdravé hranice, syndrom „hodné holčičky“
partnerské vztahy: jak být slyšená a viděná? Jak komunikovat o potřebách?
přátelství: vztahy mezi ženami; jak se otevřít a svěřit?
potřeba kontroly a overthinking: jak to víc pustit a cítit se lehčeji?
work-life balanc a vyhoření: existuje rovnováha?
Publikované články
- Rozhovor pro článek „Nejlepší kamarádky patří mezi nejdůležitější životní opory. O vztah s nimi je nutné pečovat.” (autor: Iveta Vařečková, 2025)
- Vyjádření k článku Ke druhému dítěti pustím návštěvy až po šestinedělí (2025)
- Florianová, V. (2024). Terapie jako „probuzení z Matrixu “: Případová studie autenticity v Gestalt Psychoterapii. Psychoterapie: praxe-inspirace-konfrontace, 18(1), 1-13.
- Florianová, V. (2015). Kurz „Duševní hygiena v seniorském věku “v pečovatelských domech: specifika, komunikace a praxe. Současná role celoživotního učení v životě seniorů z multidisciplinární perspektivy. Sborník příspěvků ke konferenci konané u příležitosti 25. výročí založení Univerzity třetího věku na Masarykově univerzitě
- Šléglová, V., & Cerna, A. (2011). Cyberbullying in adolescent victims: Perception and coping. Cyberpsychology: journal of psychosocial research on cyberspace, 5(2). (Kyberšikana u adolescentních obětí: percepce a coping)