Příběh projektu

SheTalks vznikal, jak už to u podobných projektů bývá, dlouho a na etapy. Na začátku byla jen myšlenka dvou dobrých kamarádek – jedno odpoledne jsme se zase sešly (klasicky nad proseccem) a napadlo nás, že bychom spolu chtěly pracovat na něčem, co bude pomáhat a rozvíjet ostatní ženy. Zároveň jsme obě byly už trochu otrávené z toho, jak se v Česku ženská témata dělají. V nabídce bylo buď poznat svou vnitřní bohyni a zapnout ezo powers nebo tlak na výkon a dokonalost. Znáte to – přijdete na workshop/konferenci nebo nějaký rozvojový seminář pro ženy, který vede dokonalá, hubená, nádherná paní podnikatelka, co má tři děti, čtyři psy, dvě firmy a přišla vám říct, jak to udělala. Odcházíte a máte v sobě hlavně pocit selhání, nedostatečnosti a že jste asi fakt líná, když nezvládáte takové tempo jako paní, která vám ukazovala, jak být perfektní ženou. Samozřejmě přeháníme. Trochu. Navíc, máloco vedou odbornice z řad psycholožek a psychoterapeutek a dává to smysl v rámci hlubšího seberozvoje.

Proto v roce 2019, vznikl během dvaceti nadšených turbo minut nápad společného sdílení ženských témat v SheTalks. Nechceme nikomu dávat rady, jak má žít, nechceme nikomu předávat naše zkušenosti nebo aplikovat to, kam jsme došly, na druhé. Chceme slyšet hlavně vás a o vás. O tom, co s námi všemi hýbe a je těžké, náročné a často se zdá nezvladatelné: proto ShiTalks – stojíme o autenticitu, o sdílení opravdových problémů a těžkostí. A proto jsme tehdy koupily doménu shetalks.cz, kterou jsme další čtyři roky udržovaly, nápad ležel, zrál a čekal.

Najednou jsme byly obě naráz na mateřské. Markéta s prvním a Veronika s druhým dítětem. Jupí?! Nebo až tak ne? Ani jedna z nás není ten typ, který by byl spokojený jen 24/7 doma s miminkem. Vždycky jsme měly naráz víc prací, které nás bavily, rády jsme chodily cvičit, tančit, na koncerty, festivaly, jsme zvyklé naplňovat život plnými hrstmi všeho, co nabízí. Ale zároveň chceme mít na naše kluky dost času. Baví nás si s nimi hrát a být maminkami se vším, co k tomu patří. Intenzivně jsme řešily, jak najít rovnováhu, jak to všechno skloubit, jak komunikovat našim mužům naše potřeby a co nejvíc je zapojovat do chodu rodiny tak, abychom mohly mít i prostor pro sebe. SheTalks témata byla, jsou a budou nedílnou součástí našich životů. Tak jako většiny žen kolem nás. Nejen ta mateřská, ale typicky ženská – jak být sama sebou? Jak skloubit všechny povinnosti a zároveň nezapomínat na sebe? Jak dělat to, co mě baví a zároveň naplňuje? Jak mít funkční partnerský vztah a naplněný sexuální život? A jak u toho všeho ještě dobře vypadat? A ještě nevyhořet? Vždyť to snad ani nejde.


Opakovaně jsme s ženami nám blízkými řešily, jak se po narození dítěte/dětí nepoznáváme, jak ztrácíme sebe sama, jak je těžké přijmout novou identitu, zároveň kolik lásky v sobě najednou máme a jak se nad dětmi dojímáme. Pořád dokola jsme si povídaly o tom, jak se vyvíjí naše manželské a partnerské vztahy, jak se mění naši muži, náš sexuální život. Volaly jsme si, vídaly jsme se, mluvily jsme s velkým množstvím žen a docházelo nám, že ženství rezonuje všude. Ženy jsou čím dál víc slyšet a vidět. Konečně ne primárně kvůli svojí kráse a vzhledu, ale kvůli svým schopnostem a potřebám.


Proto jeden letní pátek po obědě a rozhovoru s další ženou, co hledala balanc a směr v novém mateřském životě, volá Veronika Markétě a už v neděli domlouvají svůj první společný SheTalks meeting. Přišel ten správný čas.

Nadšení, smysl a naplnění nám přináší do životů už teď, když tohle píšeme – v čase, kdy zatím ani pořádně nezačal. A už nás neuvěřitelně baví. Tak co myslíte? Kdy se spolu potkáme?